Piec do chleba – Jak powstał, do czego służy?

Piec do chleba – Jak powstał, do czego służy?
arsenalwiedzy
Lajfstajl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Piec chlebowy elektryczny to miejsce, w którym wypiekany jest chleb. Piece chlebowe występują w różnych formach, od prostych dołów ziemnych do dużych budynków z cegły lub kamienia.

Historia

Najstarsze piece chlebowe były prostymi dołami ziemnymi. Budowano je poprzez wykopanie dołu w ziemi i wyłożenie go płaskimi kamieniami. Dno dołu pokrywano drewnem, a następnie rozpalano na nim ogień. Gdy drewno się paliło, ogrzewało kamienie i czyniło je gorętszymi od otaczającego je powietrza, powodując powstawanie w piecu prądów konwekcyjnych. Te prądy gorącego powietrza unosiły się z dna pieca, wokół i przez bochenek chleba umieszczony w jego środku, aż do wyjścia przez otwór w górnej części pieca. Proces ten dawał równomiernie wypieczony bochenek chleba. Później, kiedy ludzie zaczęli budować stałe domy, trzymali swoje piece chlebowe na zewnątrz w pobliżu swoich domów, aby mogli korzystać z naturalnego ogrzewania podczas zimnych miesięcy.

Budowa

Piece chlebowe są zazwyczaj wykonane z gliny lub cegły ogniotrwałej, a ich ściany mają grubość kilku stóp, aby utrzymać ciepło przez długi czas. Często są one wbudowane w bok wzgórza lub góry, aby wykorzystać naturalnie występujące termiczne prądy konwekcyjne. Podłoga pieca może być wykonana z kamienia lub betonu, z otworami wentylacyjnymi, które odprowadzają ciepło, utrzymując popiół izolacyjny na miejscu. Temperatura wewnątrz pieca chlebowego może osiągnąć nawet 200°C, ale większość chlebów jest pieczona w znacznie niższej temperaturze – około 120°C – co pozwala na powolne pieczenie przez kilka godzin, a nawet dni. Ta niska temperatura wytwarza parę wodną w cieście, która pomaga mu rosnąć, zanim ponownie osiądzie w miarę stygnięcia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Psychiatra czy psycholog – jaka jest różnica?
Psychiatra czy psycholog – jaka jest różnica?
Gdy pojawiają się różnego rodzaju problemy na podłożu psychicznym lub emocjonalnym, zaczyna się również poszukiwanie pomocy. Na początku często nie […]
Ostatnie wpisy