Opał na zimę – spośród jakich materiałów wybrać najlepszy do domu

Opał na zimę – spośród jakich materiałów wybrać najlepszy do domu
arsenalwiedzy
Dom
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przed sezonem grzewczym przypadającym ma miesiące jesienno-zimowe wiele osób zastanawia się, jaki opał wybrać do ogrzewania własnego domu. Jeszcze do niedawna zdecydowany prym wiódł tradycyjny węgiel – głównie ze względu na niską cenę i w pełni satysfakcjonującą wartość kaloryczną. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat pojawiło się jednak kilka innych, znacznie bardziej ekologicznych materiałów, które jednocześnie gwarantują dobrą wydajność spalania. W niniejszym artykule zostaną pokrótce opisane najczęściej wybierane rodzaje paliw stałych.

Koszty eksploatacji to niezwykle ważny czynnik, ale nie jedyny

Wspomniany we wstępie węgiel charakteryzuje się wysoką wartością opałową (22-24 MJ/kg), bardzo łatwą dostępnością i atrakcyjną ceną, która wynosi średnio 700 zł za tonę. Niestety jednocześnie wydziela do atmosfery sporo szkodliwych związków i stwarza konkretne problemy w zakresie użytkowania (z powodu dużej zawartości popiołu), dlatego jest dobrym wyborem zwłaszcza dla osób oszczędnych. Rozsądną alternatywę stanowi dla niego ekogroszek, sprzedawany w formie stosunkowo drobnych ziaren węgla zapakowanych w poręczne worki. Wyróżnikiem tego paliwa jest z pewnością bardzo wysoki poziom oczyszczenia, co przekłada się bezpośrednio na zaskakującą kaloryczność – nawet do 29 MJ/kg. Dodatkowo mamy tutaj do czynienia z łatwym transportowaniem i składowaniem, niską wilgotnością oraz minimalną ilością groźnych substancji emitowanych w tracie spalania. Godne polecenia są również: wyjątkowo wydajny i ekonomiczny koks oraz naturalne drewno pozyskane z twardych drzew liściastych, takich jak dąb, buk, brzoza czy grab (koniecznie sezonowane). Wymienione powyżej materiały opałowe posiada w swoim asortymencie m.in. firma z okolic Starogardu Gdańskiego https://iresta.com.pl. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o pellecie drzewnym, produkowanym z dokładnie sprasowanych pod wysokim ciśnieniem trocin (granulat o średnicy do 8 mm). Pozostawia on po sobie mało popiołu, a przy tym jest dosyć niedrogi i komfortowy w eksploatacji – ze względu na spalanie w bezobsługowym piecu z podajnikiem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie części wchodzą w skład silnika?
Jakie części wchodzą w skład silnika?
Silniki są najważniejszą częścią Twojego samochodu. To właśnie one sprawiają, że pojazd porusza się i pracuje. Silniki działają poprzez wykorzystanie […]
Ostatnie wpisy