Kotły uniwersalne czy żeliwne ?

Kotły uniwersalne czy żeliwne ?
arsenalwiedzy
Dom
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kotły uniwersalne czy żeliwne?

Gdzie dochodzi do awarii naszego pieca i jest on już nie do naprawienia, to musimy zdecydować się na zakup nowego. Wtedy powstaje pytanie, czy kupić piec uniwersalny, czy też może żeliwny. Jeden, jak i drugi ma swoje własne zalety, ale także ma swoje wady, o których warto wiedzieć. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na uniwersalny (zobacz przykładową ofertę: kotłów co uniwersalnych), czy też żeliwny, to zazwyczaj urządzenia te są już bardzo zaawansowane, które mają automatyczne sterowanie ogrzewaniem i nie wymagają stałego nadzoru.

Który piec wybrać żeliwny czy może uniwersalny?

Decydując się na kotły co żeliwne jesteśmy pewni, że takie będą nam służyły przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Niestety ich wadą jest to, że ich solidne wymienniki ciepła sprzyjają gromadzeniu się różnego rodzaju zanieczyszczeń pyłu i kurzu, przez co później mamy mniejszą sprawność spalania węgla, niż w nowoczesnych kotłach stalowych. Kotły stalowe natomiast już po kilku latach będą potrzebować wymiany różnego rodzaju elementów, ale dobrą wiadomością jest to, że ich naprawa jest bardzo szybka, prosta i dość tanio. Dodatkowo dzięki zastosowanym nowoczesnym rozwiązaniom mają bardzo wysoką sprawność, a obsługa tych urządzeń jest bardzo prosta oraz intuicyjna.

Kiedy wybierzemy kocioł, w którym będziemy palić węglem, to niestety wada takiego kotła jest taka, że będziemy musieli co kilka godzin dokładać węgiel, aby podtrzymywać temperaturę. W tym przypadku również znaleziono rozwiązanie, ponieważ możemy zakupić kocioł z automatycznym podajnikiem paliwa. Najpopularniejszymi podajnikami obecnie są podajniki ślimakowe, które współpracują z kotłami wyposażonymi w palniki retortowe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Coaching – dlaczego warto skorzystać z tej możliwości?
Coaching – dlaczego warto skorzystać z tej możliwości?
Coaching jest potężnym narzędziem, które może pomóc Ci osiągnąć cele i być najlepszą wersją siebie. Coachowie oferują wsparcie, porady i […]
Ostatnie wpisy