Jeszcze niedawno standardem w polskich domach były masywne i niezbyt estetyczne grzejniki żeliwne, których główną rolą byłą funkcja grzewcza. Na szczęście obecnie mamy do wyboru modele zróżnicowane pod względem kształtu, materiału wykonania, rozmiaru, koloru, a nawet wydajności. Dzięki temu możemy perfekcyjnie dopasować konstrukcję do pomieszczenia i jego wystroju.
Przy wyborze grzejnika do mieszkania lub domu w pierwszej kolejności zainteresujmy się materiałem, z którego został wyprodukowany. Najbardziej popularne są modele stalowe, które są dostępne np. na stronie: https://netsanit.pl/pl/3-grzejniki, charakteryzujące się stosunkowo niewielkim rozmiarem, dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i odpornością na korozję. Równie często wybierane są wersje aluminiowe, ponieważ gwarantują małą bezwładność cieplną i wyróżniają się wyjątkowo estetycznym wyglądem oraz ponadprzeciętną lekkością. Z kolei grzejniki żeliwne od kilku lat popadły w zapomnienie i obecnie można je zobaczyć jedynie w starym budownictwie.
Drugim niezwykle istotnym parametrem jest moc konstrukcji. Powinna być ona dobrana z uwzględnieniem stopnia termoizolacji budynku mieszkalnego i wielkości konkretnego wnętrza. Przyjmuje się, że w salonie lub kuchni o standardowej powierzchni zapotrzebowanie cieplne wynosi 100-120 W/m2 (od 1000 do 1500 W). Ostatnim istotnym elementem są dodatkowe funkcje oferowane przez grzejnik. Na rynku znajdziemy konstrukcje z wbudowanym oświetleniem, lustrem (idealnie do łazienek), półką lub wieszakiem, a nawet tablicą magnetyczną.