Jaką próbę złota wybierać?

Jaką próbę złota wybierać?
arsenalwiedzy
Lajfstajl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Niegdyś obrączki ślubne, naszyjniki i pierścionki kojarzyły się tylko z żółtym złotem. Współcześnie trendy modowe spopularyzowały inny wygląd złota. Na jaki kolor złota warto się zdecydować? Jaką próbę złota wybrać, aby biżuteria była nie tylko piękna, ale i trwała?

Próby złota

W ofercie jubilerskiej znajdziemy różne próby złota, które oznaczają ilość złota w 1000 g. Próby są identyczne w przypadku złota białego i żółtego. Najpopularniejsze złoto jest próby 333 i 585. Jest to odpowiednio złoto 8-karatowe i 14-karatowe. Biżuteria 8-karatowa zawiera 33,3% złota, natomiast 14-karatowa więcej, bo 58,5% złota. Istnieje jeszcze złoto próby 999 (24-karatowe) i 960 (22-karatowe), jednak obrączki w tych próbach są rzadkością ze względu na miękkość złota. Im wyższa próba, tym większa podatność na zarysowania biżuterii. Dobrym wyborem będzie biżuteria próby 750 (złoto 18-karatowe), jednak w tym przypadku zniechęca cena. Najoptymalniejszym rozwiązaniem jest wybór złota próby 585. Często wybierane jest także złoto 8-karatowe głównie ze względu na niższą cenę.

Różnice w ilości złota w biżuterii wpływają na jej kolor. Wyższe próby gwarantują zwykle ładniejszy i żywszy kolor. Białe złoto nie jest innym rodzajem złota. Jest to żółte złoto, do którego dodano najczęściej nikiel, pallad, srebro. Dodanie innych metali powoduje w efekcie zmianę koloru.

Modny kolor złota

Żółty kolor złota coraz częściej wypiera moda na srebrne dodatki w biżuterii, stąd popularność białego złota. Panowie decydują się na pierścionek z białego złota jako ten zaręczynowy. Również złote naszyjniki w kolorze białego złota zyskują popularność.

Warto wybierać pierścionki z białego złota, jeśli pozostała biżuteria wykonana jest ze srebra lub także z białego złota. Pierścionki z białego złota wspaniale uzupełnią obrączki i naszyjniki ze złota również w tym kolorze. Często wybierane suknie ślubne z kryształkami mieniącymi się srebrzyście sprawiają, że łatwo dobrać do nich złoty naszyjnik z białego złota.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie urządzenia pozwalają wykryć wady wzroku?
Jakie urządzenia pozwalają wykryć wady wzroku?
Osób z wadami wzroku z roku na rok przybywa. Niestety, świadomość problemów ze wzrokiem wśród Polaków jest stosunkowo niska. Niewielu […]
Ostatnie wpisy