Jak przebiega uzyskanie spadku?

Jak przebiega uzyskanie spadku?
arsenalwiedzy
Biznes / rynek / finanse
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Niekiedy w naszym życiu zdarza się tak, że bliska nam osoba tuż przed śmiercią przepisuje nam spadek. Sprawy dotyczące spadku można bez problemu załatwić w kancelarii notarialnej, chociaż należy pamiętać o tym, że to nie jedyne miejsce do tego przeznaczone. Drugim jest bowiem sąd. Kiedy zatem zdecydować się na notarialne poświadczenie dziedziczenia, a kiedy niezbędne będzie sądowe postanowienie o stwierdzeniu pozyskania spadku?

Kancelaria notarialna lub sąd to jedyna droga

Jeśli chcemy poświadczyć prawo do spadku w sądzie, powinniśmy złożyć tzw. wniosek o stwierdzenie jego nabycia. Może to zrobić tak naprawdę każdy, kto ma w tym jakiś interes prawny, a są to najczęściej spadkobiercy osoby zmarłej lub wierzyciele zarówno spadkodawcy, jak i spadkobierców. Jeśli chodzi o tego typu usługi prawne Kraków jest miastem, w którym działa wiele kancelarii zajmujących się tymi sprawami.

Wracając jednak do meritum – sądem właściwym do wniesienia wniosku o nabycie spadku jest sąd rejonowy znajdujący się na terenie ostatniego miejsca zamieszkania interesanta. Nie można zapomnieć o zabraniu ze sobą załączników w postaci odpisów skróconych aktów stanu cywilnego. Do wniosku należy też dołączyć akt zgonu oraz akt małżeństwa spadkodawcy, jeśli ma to być stwierdzenie nabycia spadku z ustawy.

Jeśli zaś chodzi o nabycie spadku z testamentu, wówczas trzeba zadbać o skrócony akt zgonu i testament osoby zmarłej. Pamiętajmy też o konieczności wniesienia drobnej opłaty w wysokości 50 zł. Oświadczenie o nabyciu spadku (albo jego odrzuceniu) można również złożyć przed notariuszem mającym swoje biuro w okręgu zamieszkania składającego ów dokument. Muszą być jednak przy tym obecni wszyscy ewentualni spadkobiercy, którzy dodatkowo nie mogą pozostawać ze sobą w sporze. Porad w tym zakresie udzieli m.in. http://www.palucki.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Salon – w co go wyposażyć?
Salon – w co go wyposażyć?
Salon jest wizytówką naszego domu. To w nim przyjmujemy gości, tam też skupia się codzienne życie rodziny. Dla komfortu swojego […]
Ostatnie wpisy