Niekiedy w naszym życiu zdarza się tak, że bliska nam osoba tuż przed śmiercią przepisuje nam spadek. Sprawy dotyczące spadku można bez problemu załatwić w kancelarii notarialnej, chociaż należy pamiętać o tym, że to nie jedyne miejsce do tego przeznaczone. Drugim jest bowiem sąd. Kiedy zatem zdecydować się na notarialne poświadczenie dziedziczenia, a kiedy niezbędne będzie sądowe postanowienie o stwierdzeniu pozyskania spadku?
Jeśli chcemy poświadczyć prawo do spadku w sądzie, powinniśmy złożyć tzw. wniosek o stwierdzenie jego nabycia. Może to zrobić tak naprawdę każdy, kto ma w tym jakiś interes prawny, a są to najczęściej spadkobiercy osoby zmarłej lub wierzyciele zarówno spadkodawcy, jak i spadkobierców. Jeśli chodzi o tego typu usługi prawne Kraków jest miastem, w którym działa wiele kancelarii zajmujących się tymi sprawami.
Wracając jednak do meritum – sądem właściwym do wniesienia wniosku o nabycie spadku jest sąd rejonowy znajdujący się na terenie ostatniego miejsca zamieszkania interesanta. Nie można zapomnieć o zabraniu ze sobą załączników w postaci odpisów skróconych aktów stanu cywilnego. Do wniosku należy też dołączyć akt zgonu oraz akt małżeństwa spadkodawcy, jeśli ma to być stwierdzenie nabycia spadku z ustawy.
Jeśli zaś chodzi o nabycie spadku z testamentu, wówczas trzeba zadbać o skrócony akt zgonu i testament osoby zmarłej. Pamiętajmy też o konieczności wniesienia drobnej opłaty w wysokości 50 zł. Oświadczenie o nabyciu spadku (albo jego odrzuceniu) można również złożyć przed notariuszem mającym swoje biuro w okręgu zamieszkania składającego ów dokument. Muszą być jednak przy tym obecni wszyscy ewentualni spadkobiercy, którzy dodatkowo nie mogą pozostawać ze sobą w sporze. Porad w tym zakresie udzieli m.in. http://www.palucki.pl/.