Jak postępować w razie wybuchu pożaru w budynku?

Jak postępować w razie wybuchu pożaru w budynku?
arsenalwiedzy
Lajfstajl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wybuch pożaru jest realnym zagrożeniem dla życia i zdrowia dla osób przebywających w budynku, a także może powodować znaczne straty materialne. Warto wiedzieć, w jaki sposób postępować w momencie pożaru, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz osobom w najbliższym otoczeniu. Zasady te są na tyle uniwersalne, że znajdą zastosowanie w każdym budynku.

Zasady postępowania podczas pożaru

W momencie zauważenia ognia, który rozprzestrzenia się w niekontrolowany sposób trzeba zawiadomić inne osoby znajdujące się w budynku okrzykiem o pożarze oraz poprzez włączenie ręcznych sygnalizatorów. Bardzo ważne jest zachowanie spokoju i nie wywoływanie paniki, ponieważ może to stanowić ogromne zagrożenie. Kolejnym krokiem jest wykonanie telefonu na straż pożarną. Rozmawiając z dyspozytorem koniecznie trzeba podać dokładny adres pożaru oraz kondygnację, na której się znajdujemy. Konieczne jest także poinformowanie, czy zagrożone jest ludzkie życie. Dyspozytor poprosi o podanie imienia i nazwiska oraz numeru telefonu, z którego się dzwoni. Słuchawkę można odłożyć dopiero po otrzymaniu potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia.

W następnej kolejności o pożarze trzeba zawiadomić zarządcę budynku, ochronę, a w razie potrzeby także pogotowie ratunkowe. W miarę możliwości trzeba spróbować ugasić ogień za pomocą gaśnic, jeśli nie stwarza to zagrożenia dla życia i zdrowia. Jeśli jest to niemożliwe należy niezwłocznie opuścić budynek najbliższym wyjściem ewakuacyjnym. Każdy budynek powinien przechodzić regularne przeglądy przeprowadzane przez sprawdzone firmy. Jedną z nich można znaleźć choćby na stronie https://www.nofire.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Akcesoria dla rybek – jak udekorować domowe akwarium?
Akcesoria dla rybek – jak udekorować domowe akwarium?
Akwarium dla rybek ma nie tylko dostarczać przyjemności domorosłemu hodowcy, wynikającej z możności opieki i dbania o własne rybki, ale […]
Ostatnie wpisy