Jak montowane są drzwi wewnętrzne?

Jak montowane są drzwi wewnętrzne?
arsenalwiedzy
Dom
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Wstawianie drzwi wewnętrznych w mieszkaniu nie jest czynnością zbyt skomplikowaną, szczególnie, gdy montuje się je bezpośrednio w ścianach z użyciem m.in. pianki montażowej. Sprowadza się to w zasadzie jedynie do kilku zabiegów – właściwego osadzenia ościeżnicy w wywierconym otworze, montażu specjalnych listew do maskowania, a także zawieszenia skrzydła. Mimo wszystko należy jednak posiadać chociaż podstawowe umiejętności budowlane oraz stosować się do określonych wskazówek, które zostaną zawarte w niniejszym artykule.

Kiedy należy montować drzwi wewnętrzne i co jest do tego niezbędne?
Należy pamiętać o tym, że drzwi wewnętrzne osadza się zawsze po skończonym remoncie (najczęściej po otynkowaniu ścian, położeniu podłóg oraz malowaniu), ale wyłącznie po obeschnięciu tynku, czyli co najmniej po kilku dniach. Można to robić jedynie po zakończeniu wszelkich prac mokrych i dokładnym wywietrzeniu pomieszczenia, ponieważ zamontowanie drzwi w wilgotnej ścianie spowoduje, iż ościeżnica może się wybrzuszać lub co gorsze pękać. Ta zasada dotyczy również osadzania takich elementów, jak choćby progi do drzwi. Przed przystąpieniem do pracy powinniśmy przygotować wszystkie potrzebne narzędzia, tak aby w trakcie roboty mieć je pod ręką. Niezbędne będą m.in. sprzęty pomiarowe (miarki, poziomice, kątowniki), a ponadto drewniane kliny, specjalne poduszki montażowe, rozpórki, taśmy izolacyjne oraz pianka montażowa. Nie obędzie się również bez specjalistycznych narzędzi do montowania – wiertarki, śrubokrętów, różnych elementów mocujących (np. śrub i kotew), a także sprzętów do czyszczenia, takich jak odkurzacz i miotła z szuflą. Są one dostępne na https://sklep.grupamagnum.eu.

Wstawianie drzwi krok po kroku

Przed przystąpieniem do montażu drzwi trzeba najpierw odpowiednio przygotować ścianę. Otwór powinien być przynajmniej 5 mm większy od rozmiaru ościeżnicy – kierujmy się zawsze wymiarami podanymi na stronie producenta zamówionego przez nas modelu drzwi. Po zweryfikowaniu, czy otwór jest aby na pewno suchy, przystępujemy do oczyszczenia muru z wszelkich pozostałości po remoncie. W tym celu można lekko przeszlifować powierzchnię oraz odkurzyć ją za pomocą delikatnej szmatki. Następnie przystępujemy już do właściwego montażu drzwi. Ten etap obejmuje:

1. Osadzanie drzwi w ścianie. Otwieramy karton z ościeżnicą oraz skrzydłem i sprawdzamy, czy wszystkie elementy są całe (czy przypadkiem nie zostały uszkodzone podczas transportu). Jeśli okaże się, że zestaw jest kompletny, wówczas możemy przystąpić do dalszej pracy. Zapoznajemy się pokrótce z wszelkimi dołączonymi dokumentami, a następnie, stosując się do instrukcji, łączymy ze sobą trzy belki (boczne i górną), wykorzystując do tego klej albo wkręty dołączone do zestawu. Później dokręcamy zawiasy i całość kładziemy na równym podłożu. Dokonujemy sprawdzenia kątów prostych za pomocą narzędzi pomiarowych. Na końcu możemy dodatkowo pokryć zwykłym silikonem przemysłowym dolne krawędzie ościeżnicy – dzięki temu zabezpieczymy ją przed zawilgoceniem.

2. Montaż ościeżnicy. Możemy wybierać między dwoma typami – ościeżnicą stałą albo regulowaną. Ta pierwsza charakteryzuje się niższą ceną i jest zazwyczaj zakładana w nowym budownictwie, natomiast ta druga jest stosowana przede wszystkim do murów o nietypowych wymiarach. Często do takiego zestawu są też dołączone progi do drzwi, aby można je było później łatwo dopasować. Montaż ościeżnicy regulowanej opiera się na zainstalowaniu ościeżnicy złożonej z belek. Należy ją przyłożyć do wnęki w murze, następnie sprawdzić narzędziami pomiarowymi, czy jest równo osadzona, a później unieruchomić za pomocą drewnianych klinów. Pamiętajmy o tym, że wszystkie szczeliny muszą być identyczne. Kolejnym krokiem jest przymocowanie rozpórek w kilku miejscach – dwóch przy zawiasach i jednej przy klamce. Potem można przejść do naniesienia pianki montażowej. Czekamy aż zrobi się twarda i wyciągamy wszystkie elementy podtrzymujące – kliny i rozpórki. Na koniec przykładamy element regulowany do ościeżnicy i sprawdzamy, czy pasuje do muru. Jeżeli tak, to mocujemy go wkrętami i zakładamy uszczelki.

3. Ukrywanie szczelin pomiędzy ościeżnicą i ścianą. Należy je osłonić za pomocą listew maskujących, po uprzednim sprawdzeniu, czy pasują do miejsca mocowania. Jeśli nie, powinniśmy je skrócić. Listwy przyklejamy, wykorzystując w tym celu zwykły klej montażowy lub taki przeznaczony stricte do wyrobów z drewna. Aby dokładnie docisnąć listwy do ściany, zastosujmy imadło stolarskie. Spowoduje to, że będą znacznie lepiej przylegać. Po zakończeniu całego procesu montażu pamiętajmy o wykończeniu styków listew ze ścianą silikonem w kolorze odpowiadającym barwie drzwi.

4. Montowanie skrzydła drzwi. Skrzydeł kupionych w sklepie nie musimy w żaden sposób wykańczać, są bowiem gotowe do zamocowania. Z kolei w sytuacji, gdy posiadamy drzwi od stolarza, powinniśmy je polakierować albo pomalować, w zależności od ich stanu i naszych potrzeb. Bezwzględnie trzeba to zrobić jeszcze przed rozpoczęciem montażu ościeżnicy, ponieważ skrzydło musi dokładnie wyschnąć.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Na co zwrócić uwagę wybierając odświeżacz powietrza?
Na co zwrócić uwagę wybierając odświeżacz powietrza?
W przestrzeni mieszkalnej często unoszą się brzydkie aromaty. Wynikają one m.in. z palenia papierosów, przygotowywania dań w kuchni, braku należytej […]
Ostatnie wpisy