Jak dobrać odpowiednie żarówki?

Jak dobrać odpowiednie żarówki?
arsenalwiedzy
Dom
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Jest to związane niewątpliwie z faktem, że obecnie większość ludzi poświęca długie godziny na pracę, naukę czy wykonywanie codziennych czynności i obowiązków przy sztucznie emitowanym świetle. Ważne jest więc, aby odpowiednio dobrać żarówki oraz oświetlenie do naszych zadań oraz preferencji – badania dowodzą, że znacznie zwiększa to produktywność, wydajność pracy oraz wpływa na lepsze samopoczucie.

Dobór odpowiednich żarówek nie jest łatwą kwestią – wpływa na to również różnorodność dostępnych produktów na sklepowych półkach oraz odmienna specyfika większości dostępnych modeli (sprawdź przykładową ofertę: nowoczesne lampy sklep internetowy lampy.it). Wybierając żarówki warto jest zwrócić uwagę nie tylko na producenta, ale przede wszystkim temperaturę barwową danego modelu oraz wskaźnik oddawania kolorów. Temperaturę barwy światła emitowanego przez żarówkę wybiera się pod kątem przede wszystkim pomieszczenia w którym będzie ona zainstalowana. Przyjęło się, że światło o chłodnym odcieniu bieli sprawdzi się lepiej do pracy, ponieważ sprzyja koncentracji. Z kolei zaś światło ciepłe (żółte) działa relaksująco – warto jest więc przeznaczyć je do takich pomieszczeń jak salon czy sypialnia.

Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze żarówki jest podjęcie decyzji czy decydujemy się na zwykłe, klasyczne żarówki czy energooszczędne oświetlenie LED. Zaletą tego drugiego oprócz oszczędności na prądzie jest fakt, że rzadziej należy je wymieniać – niestety są one znacznie droższe niż klasyczne i najbardziej popularne do tej pory żarówki. Z reguły uznaje się, że żarówek energooszczędnych nie opłaca się instalować w pomieszczeniach w których stosunkowo rzadko przebywamy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak regulować ruch powietrza w pomieszczeniu?
Jak regulować ruch powietrza w pomieszczeniu?
Aby prawidłowo regulować ruch powietrza w pomieszczeniu, należy zadbać o wentylację, czyli jedną z kluczowych instalacji w każdym budynku. Odgrywa […]
Ostatnie wpisy