Akumulatory rozruchowe są niezbędne w każdym pojeździe, który posiada silnik spalinowy. Niestety nie są one wieczne, dlatego też co kilka lat konieczna jest ich wymiana. Sprawdzamy jak rozpoznać, że jest już pora na wymianę baterii. Zobaczymy też jakie objawy daje stary i zużyty akumulator.
Sprawna bateria będzie legitymowała się pewnymi charakterystycznymi parametrami pracy. Jeśli będą one poza dopuszczalnymi widełkami, będzie to oznaczało, że już pora na jej wymianę. Najważniejsze jest napięcie podczas rozruchu silnika. Mierzymy je tylko wtedy, gdy akumulator jest w pełni naładowany. Uruchamiamy rozrusznik i patrzymy, czy wartość nie spadnie poniżej 9 woltów. Jest to wartość graniczna, poniżej której należy liczyć się już z tym, że mogą pojawić się problemy z odpaleniem silnika. Warto więc zawczasu odwiedzić sklep sprzedający akumulatory Wrocław ma naprawdę sporo takich placówek, nie będziemy więc musieli nigdzie daleko jechać. Często na miejscu nowa bateria zostanie zamontowana do auta gratis.
Niezdatny do użytku akumulator można zdiagnozować nawet bez mierzenia jego parametrów życiowych. Jeśli w okresie zimowym rozrusznik ledwo przekręca wałem silnika, a nawet po krótkim okresie używania radia na parkingu nie jesteśmy już w stanie odpalić auta, to zdecydowanie należy pomyśleć o nowej baterii. W przypadku motorów, którymi zazwyczaj nie jeździmy w zimie, objawy mogą pojawić się przy rozpoczęciu sezonu. Jeżeli akumulator motocyklowy po naładowaniu i pierwszej próbie odpalenia wiosną nie jest w stanie podać wystarczająco wysokiego prądu do pracy rozrusznika, to nie ma sensu ryzykować. Lepiej od razu go wymienić, nie ryzykując przymusowego postoju gdzieś po drodze w trakcie sezonu.