Filtr cząstek stałych – czym jest i do czego służy?

Filtr cząstek stałych – czym jest i do czego służy?
arsenalwiedzy
Motoryzacja i technologia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Układ wydechowy auta wymaga szczególnej troski. Ten element bowiem ma ogromny wpływ na niektóre podstawowe funkcje pojazdu. Dlatego wielu właścicieli samochodów decyduje się na założenie filtra cząstek stałych. Warto więc dowiedzieć się czegoś więcej o tym elemencie. 

Mniejsza emisja szkodliwych substancji

W czasie jazdy paliwo znajdujące się w naszym aucie ulega niecałkowitym spalaniem. W wyniku tego procesu powstaje sadza, którą stanowią głównie niespalony węgiel oraz inne związki takie jak np. tlenki metali. Ze względu na to, że te cząstki mają mikroskopijne rozmiary, z łatwością mogą przenikać przez nasze błony komórkowe. Docierając do układu oddechowego bądź krwionośnego, sadza przyczynia się do licznych chorób. Dlatego w ostatnim czasie sporą popularność zyskują filtry cząstek stałych jak, chociażby https://pamaku.pl/dpf-filtry-czastek-stalych-audi-a4-b7-2004-2008-i3762.html. Tego typu elementy są częścią układu wydechowego w silnikach wysokoprężnych. Ich głównym zadaniem jest oczyszczanie gazów spalinowych z różnych trujących substancji. Chemikalia osadzają się bowiem na porowatych, metalowych ściankach, co zapobiega wydostawaniu się ich na zewnątrz. Dzięki temu mamy okazję znacznie zredukować emisję szkodliwych związków do środowiska. Regularnie wymieniając filtry, dodatkowo możemy zachować układ wydechowy swojego auta w dobrym stanie, co przyczyni się do jego dłuższej żywotności. Warto zatem zadbać o podstawowe funkcje samochodu. W ten sposób możemy zapewnić sobie sprawnie działający środek lokomocji.     

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym zajmuje się dermatologia?
Czym zajmuje się dermatologia?
Dermatologia to dziedzina medycyny zajmująca się skórą, paznokciami, włosami i ich chorobami. Dermatolog to lekarz, który specjalizuje się w tej […]
Ostatnie wpisy