Co wybrać – firany czy rolety?

0
Co wybrać – firany czy rolety?

Odpowiedni wystrój okien doda charakteru każdemu pomieszczeniu. Właściwa aranżacja powinna harmonizować z rodzajem pokoju, jego wielkością oraz stylem. Dobrze dobrany wzór, kolor oraz tkanina sprawią, że każde firany, zasłony czy rolety będą wyglądać dobrze. Co wybrać? Jaki rodzaj dekoracji okna najlepiej sprawdzi się w naszym domu?

Zalety i wady firan

Firany to najczęściej kupowany element wystroju okien. Dodają przytulności, czynią wnętrze bardziej przyjaznym. Zazwyczaj są stosowane w klasycznych aranżacjach w połączeniu z zasłonami. Nowoczesne karnisze mogą sprawić, że delikatne modele sprawdzą się we współczesnym stylu. Skutecznie zasłonią nas od sąsiadów lub promieni słonecznych. Ukryją nieładny kaloryfer, rury lub parapet. 

Niestety, firany gromadzą kurz i pochłaniają wszelkie zapachy. Nie będą dobrym wyborem dla alergików. Nadmiar alergenu może przyczynić się do nasilenia nieprzyjemnych objawów. Również w przypadku zwierząt domowych mogą okazać się problemem. Sierść osiadająca na ich powierzchni jest zmorą każdej gospodyni. 

Co z roletami?

Nadają się przede wszystkim do nowoczesnych wnętrz. W dzień nie zasłaniają światła, wieczorem skutecznie ochronią przed wzrokiem przechodniów i sąsiadów. Idealnie sprawdzą się w pokoju alergika, ponieważ nie zbierają dużych ilości kurzu, a ich pielęgnacja nie stanowi większego problemu. Na rolety powinny postawić osoby, które lubią przytłumione światło. Idealnym rozwiązaniem są modele dzień noc dostępna na https://www.karnix.pl/mini-rolety-dzien-noc.html, które odpowiednio ustawione zapewnią półmrok w pomieszczeniu. 

Zostaw komentarz