Co wchodzi w zakres prawa gospodarczego?

Co wchodzi w zakres prawa gospodarczego?
arsenalwiedzy
Biznes / rynek / finanse
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Publiczne prawo gospodarcze

Zgodnie z definicją prawo gospodarcze obejmuje szereg przepisów regulujących funkcjonowanie gospodarki państwa oraz regulujących stosunki gospodarcze pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w życiu gospodarczym. Zasadniczo wyróżnić można podział na publiczne oraz prywatne prawo gospodarcze.

Publiczne prawo gospodarcze wskazuje rolę państwa w gospodarce i reguluje zakres swobody w prowadzeniu działalności gospodarczej. W krajach liberalnych państwo w niewielkim stopniu interweniuje w działalność podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. W państwach takich jak Polska, w których swoboda gospodarcza jest ograniczona, interwencjonizm państwa w mechanizmy rynkowe jest znaczny.

Duża ilość skomplikowanych oraz często zmieniających się przepisów sprawia, że polscy przedsiębiorcy muszą na bieżąco dostosowywać działalność swych firm do wymagań stawianych przez państwo. Aby uniknąć konfliktu z prawem, konieczny jest dobry adwokat i stałe śledzenie postępujących zmian w przepisach.

Prywatne prawo gospodarcze

W zakres prawa gospodarczego wchodzi również prywatne prawo gospodarcze. Prawo to zgodnie z definicją reguluje wzajemne relacje pomiędzy podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą, a także pomiędzy przedsiębiorcami i konsumentami. Przepisy prywatnego prawa gospodarczego regulują również dostępne formy prowadzenia działalności gospodarczej. Przepisy te określają m.in., jakie warunki musi spełnić dany przedsiębiorca, aby móc założyć wybrany rodzaju działalności gospodarczej.

W zakres prywatnego prawa gospodarczego wchodzi także kontrola różnego rodzaju czynności handlowych, a także przepisy dotyczące upadłości przedsiębiorstw. Prawo gospodarcze w Polsce tworzone jest w oparciu o zasady wolności gospodarczej, własności oraz praworządności. Ze szczegółami można zapoznać się http://adwokatjesiolowski.pl/prawo-gospodarcze/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dbać o sprzęt wędkarski?
Jak dbać o sprzęt wędkarski?
Dbanie o sprzęt wędkarski powinno być dla nas rutyną, jeżeli jesteśmy zapalonymi amatorami wędkarstwa. Dobrym momentem na całościowy przegląd naszej […]
Ostatnie wpisy