Obrączki ślubne mają bardzo odległą tradycję ich wręczania, gdyż takie najprostsze, wykonane ze skór zwierzęcych i roślin, młodzi małżonkowie wręczali sobie już w starożytnym Egipcie. Z czasem zastąpiono je tymi, wykonanymi z różnych metali. Obrączki ze złota zaczęli wykonywać Izraelici. Z czasem zwyczaj ten przywędrował do Europy. Współcześnie najpopularniejsze obrączki wyrabiane są z żółtego i białego złota. Białe złoto uzyskiwane jest z żółtego złota, po poddaniu go rodowaniu. U jubilera możemy znaleźć złote obrączki z różną ilością złota, które znajduje się w danym stopie:
- próba 0,333 oznacza 33,3% czystego złota,
- próba 0,585 oznacza 58,5% czystego złota,
- próba 0,750 oznacza 75% czystego złota.Mieszanka stopu złota z innymi metalami wynika z miękkości samego złota jako metalu. Najlepsze jakościowo i najbardziej popularne obrączki to obrączki z 14 karatowego złota próby 0,585. Mniej popularne rodzaje obrączek to:
- obrączki platynowe,
- obrączki srebrne,
- obrączki z różowego złota, czyli szlachetny stop z dodatkiem miedzi, która nadaje mu barwę.Obrączki mogą mieć klasyczne i proste kształty. Coraz częściej Pary Młode wybierają jednak bardziej skomplikowane kształty z frezowaniami. Często także wersja obrączki dla Pana Młodego pozostaje klasyczna, natomiast wersja dla Panny Młodej wzbogacona jest cyrkoniami lub brylantami. Jubilerzy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, oferują różne ciekawe rozwiązania. We wnętrzu obrączki jubilerzy mogą wykonać grawer. Pary narzeczeńskie decydują się zwykle na datę ślubu, swoje imiona lub ważną sentencję.