Do pokrywania podłóg i ścian w łazienkach wykorzystuje się najczęściej płytki. Zazwyczaj stanowią one zakup na długie lata, ponieważ ich wymiana wymaga poświęcenia mnóstwa czasu oraz poniesienia dużych kosztów. Z tego względu przy wyborze omawianych produktów warto wziąć pod uwagę kilka niezwykle istotnych czynników – przede wszystkim materiał wykonania, kształt, rozmiar i kolorystykę. Dzięki temu z pewnością uda się uzyskać atrakcyjną wizualnie i funkcjonalną przestrzeń łazienkową.
Łazienka jest miejscem stale zawilgoconym, gdyż bierze się tutaj kąpiel, myje ręce i wykonuje inne czynności pielęgnacyjne oparte na używaniu wody. Dlatego też płytki przeznaczone do tego konkretnego pomieszczenia powinny charakteryzować się możliwie niską nasiąkliwością, co oznacza maksymalnie zwartą i zamkniętą strukturę. Pozostałe pożądane parametry użytkowe to antypoślizgowość (klasa R9 lub R10) i wysoka odporność na ścieranie (klasa 3-5).
Jeśli interesują nas płytki podłogowe, to polecane są w szczególności ceramiczne modele gresowe wyprodukowane na bazie kamionki. Słyną one z ponadprzeciętnej twardości i nieporowatej struktury, w związku z czym zupełnie nie chłoną wody ani nie absorbują innych płynnych zabrudzeń. Postawmy na gres szkliwiony (pokryty nieznaczną warstwa szkliwa ochronnego), natomiast unikajmy jak ognia gresu polerowanego, bo po zalaniu staje się bardzo śliski. Alternatywę stanowi tradycyjna terakota, choć jest wyraźnie mniej wytrzymała. Z kolei ściany najlepiej jest wyłożyć płytkami glazurowymi charakteryzującymi się wspaniałą dekoracyjnością. Dobrze spiszą się też wspomniane już wersje gresowe.