Jak zagospodarować małe wnętrza?

Jak zagospodarować małe wnętrza?
arsenalwiedzy
Dom
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Kawalerki, mieszkania w bloku i inne małe wnętrza nie są łatwe do urządzenia. Nie zmieszczą się do nich duże, pojemne szafy ani wielkie łóżka, za to w cenie są meble wielofunkcyjne i sprytne rozwiązania, które pozwolą na zaoszczędzenie przestrzeni. Przydatne jest też postawienie na minimalizm i trzykrotne zastanowienie się przed kupieniem kolejnego gadżetu, czy naprawdę jest nam potrzebny, czy raczej za chwilę wyląduje nieużywany na półce, ale nie ma się co oszukiwać – w każdym domu, nieważne jak dużym czy małym, zawsze gromadzi się mnóstwo przedmiotów. Niektóre z nich są potrzebne codzienne, a po inne sięgamy dwa razy do roku, jednak przecież nie chodzi o to, by pozbyć się z domu wszystkiego i żyć w ascezie. W tym artykule podpowiadamy, jak pomieścić te wszystkie rzeczy, by maleńkie mieszkanie było uporządkowane, lepiej zorganizowane, a przez to wizualnie większe.

Sposoby na małe mieszkanie – przedpokój

W mieszkaniach w bloku często bolączką są długie i wąskie przedpokoje, które trudno sensownie umeblować. Przydałaby się w nim szafa na kurtki, szaliki i czapki, osobna szafka na buty, coś, na czym można przysiąść na chwilę i jeszcze jakiś wieszak na okrycia wierzchnie dla gości, ale zwyczajnie nie ma to wszystko miejsca. Dobrym pomysłem jest wtedy wykorzystanie jak największej ilości miejsca w pionie. Szafki czy półki podwieszone pod sufitem pozwolą nam schować rzadziej używane ubrania czy chociażby zimową odzież latem, a tym samym zwolnią nieco przestrzeni niżej, umożliwiając postawienie innego mebla albo swobodniejsze poruszane się po przedpokoju.

Nawet w wąskim przedpokoju bez jakiejś szafy się nie obejdziemy. Warto wybrać mebel robiony na zamówienie, by wymiarami idealnie pasował do pomieszczenia, a przy okazji również i w tym przypadku możemy zabudować ścianę aż do samego sufitu. Zamiast szafy z otwieranymi drzwiami, które potrafią zablokować całe przejście i skutecznie utrudnić wyciąganie i wkładanie pudeł i innych przedmiotów, lepiej zdecydować się na drzwi przesuwne, praktyczniejsze w ciasnych pomieszczeniach. Możemy na takich drzwiach zamontować lustro albo dobrać fronty do koloru podłogi. Zbliżonym problemem są także drzwi do pozostałych pokoi – otwarte na oścież zajmują miejsce właśnie w przedpokoju albo zasłaniają ścianę wewnątrz pokoju, zależnie od tego, w którą stronę są zamontowane. Wtedy też rozwiązaniem są drzwi przesuwne, które pozwolą wizualnie połączyć przestrzeń, a w razie potrzeby zapewnią też prywatność. Szerokie lub wąskie drzwi przesuwne w Szczecinie możemy wykonać na zamówienie lub wybierać z szerokiej oferty sklepów stacjonarnych.

Jeśli zależy nam na dodatkowej szafce na buty, warto zdecydować się na wariant, na którym można też bezpiecznie usiąść. Takie rozwiązanie szczególnie docenią goście ze starszego pokolenia, którym wygodniej jest zakładać buty na siedząco. Przedpokoje są też często niedoświetlone, nie dociera do nich światło z okien, więc by nieco rozjaśnić i optycznie powiększyć te pomieszczenie, dobrze jest zarówno meble, jak i kolory ścian wybierać jak najjaśniejsze.

Sypialnia w małym mieszkaniu

Jeśli dysponujemy sypialnią w osobnym pomieszczeniu, to możemy w prosty sposób sprawić, że będzie bardziej funkcjonalna. Wybierając łóżko, koniecznie zdecydujmy się na model z szufladą albo schowkiem na pościel. Potem wystarczy nieużywane kołdry i poszewki zamknąć w workach próżniowych i dopiero w takiej formie schować pod łóżko – opakowania pozbawione powietrza pozwolą nam zaoszczędzić sporo miejsca, więc do schowka zmieścimy też koce, grube spodnie narciarskie czy inne nieporęczne przedmioty, które nie mieszczą się do szafek. Przyjrzyjmy się też swojej sypialni i zastanówmy się, czy nie dałoby się dobudować w niej garderoby. Wystarczy nieużywaną część sypialni odgrodzić dobudowaną ścianką i zasuwanymi drzwiami, by stworzyć maleńkie osobne pomieszczenie do trzymania ubrań. W zaprojektowanych specjalnie dla nas szafach do garderoby zmieścimy wszystkie bluzki, spodnie czy sukienki, dzięki czemu nie będą leżały ciasno upchane w komodach, a my zyskamy w ten sposób znowu więcej miejsca.

Praktyczny pokój dzienny – jak go stworzyć?

W pokoju dziennym spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia, dlatego szczególnie ważne jest, by był utrzymany w porządku. Niestety często jest to też pomieszczenie najbardziej wielofunkcyjne – służy jednocześnie do przyjmowania gości, oglądania telewizji, jedzenia posiłków, a i dzieci czasem odrabiają w nim lekcje albo bawią się na podłodze, przez co trudno uniknąć bałaganu i ogólnego rozgardiaszu. Zapobiec temu możemy po pierwsze dzięki dużej ilości schowków, a po drugie przez ograniczenie niepotrzebnych ozdób i „zbieraczy kurzu”. Stół dobrze jest zostawić w miarę możliwości pusty, bez dekoracji, a zamiast kilku dużych foteli wybrać rozkładaną sofę z szufladą. W ten sposób zyskujemy dodatkowe miejsce do spania dla niezapowiedzianych gości. Wygodne fotele mogą się przydać do czytania książki czy odpoczywania z filiżanką kawy, jednak wystarczą dwa mniejsze modele, a jako dodatkowe siedziska możemy wykorzystać pufy, które również często mają schowki do przechowywania drobiazgów.

Lepszą organizację w salonie zapewnią nam też wszelkiego rodzaju pudła, segregatory i organizery. Warto się w nie zaopatrzyć szczególnie jeśli gromadzą nam się w domu dokumenty i inne papiery, ale przydadzą się też do szybkiego posprzątania dziecięcych zabawek, przechowywania pamiątek czy nawet książek. Pamiętajmy, że w małym wnętrzu łatwo o efekt wiecznego bałaganu – wcale nie potrzeba wielu przedmiotów na widoku, by i goście, i domownicy mieli wrażenie, że siedzą w „graciarni”. Zamykane pudełka o jednolitym kolorze, nawet jeśli są poustawiane na widocznym miejscu, prezentują się dużo lepiej niż mnóstwo drobiazgów osobno. Wygodniej je też schować do szafy i wyjąć w razie potrzeby.

Więcej przestrzeni w małym mieszkaniu

Małe mieszkania są wyzwaniem, ale mają też swój urok – dobrze pomyślane dadzą się błyskawicznie posprzątać i zamienią się w przytulny kąt, w którym każdy będzie się czuł jak u siebie. Kluczowa jest organizacja. Dlatego pamiętajmy, by w pełni zagospodarować przestrzeń pod sufitem i na ścianach, wybierać łóżka ze schowkami i meble, które nie tylko ładnie wyglądają, ale są przede wszystkim praktyczne. Zabudowy na wymiar pomogą nam maksymalnie wykorzystać potencjał pomieszczeń, a duże szafy z przesuwnymi drzwiami pomogą nam zachować wrażenie porządku, nawet gdy wewnątrz szafy nie wszystko jest idealnie poukładane. Warto też iść na kompromis w przypadku kompletu wypoczynkowego – nieco mniejsze i mniej efektowne, ale równie wygodne fotele i kanapy pozwolą nam zaoszczędzić przestrzeń, a w zamian zyskać więcej swobody i komfortu na co dzień.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Starodawna biżuteria – czy nadal jest w modzie?
Starodawna biżuteria – czy nadal jest w modzie?
Biżuteria antyczna (znana również jako stara lub vintage) zawsze była w modzie. Dzieje się tak dlatego, że jest to unikalne, […]
Ostatnie wpisy