W transporcie od wielu już lat stosuje się różne mechanizmy ochronne, które mają za zadanie kompleksowo zabezpieczyć ładunki i towary. Jest to ostrożność wynikająca z konieczności dbania o interesy zarówno klienta, jak i samej firmy przewozowej. Jednym z najczęściej używanych rodzajów zabezpieczeń w tej branży są tzw. plomby transportowe, które mogą być wykonane z plastiku, metalu, ołowiu, a także występować w postaci splecionych ze sobą linek lub naklejek VOID OPEN. Na https://www.plombysklep.pl/ można nabyć ich różne rodzaje.
W przewozie towarów mamy do czynienia z plombami plastikowymi, ołowianymi lub metalowymi z kilku zasadniczych powodów. Po pierwsze, dzięki ich zastosowaniu mamy niemal stuprocentową pewność, że ładunek nie zostanie podmieniony, uszkodzony lub poddany jakimkolwiek próbom manipulacji. Po drugie, skutecznie zabezpieczają towar przed kradzieżą, ponieważ zainstalowana plomba w większości przypadków odstrasza złodziei lub wandali.
I w końcu ostatnim kluczowym powodem jest konieczność ochrony pojazdów przed nielegalnymi imigrantami. Urządzenia te mogą być zakładane przez klienta zlecającego przewóz, kierowcę auta czy pracowników firmy bezpośrednio zaangażowanych w transport. Z tego względu niekiedy zdarza się tak, że dany towar zostaje zabezpieczony za pomocą kilku różnych plomb.
Warto podkreślić, że tego typu elementy ochronne mogą zostać zdjęte wyłącznie przez uprawnione do tego osoby, w tym m.in. pracowników Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Do takich sytuacji dochodzi jednak rzadko i tylko wtedy, gdy ładunek zostaje poddany kontroli. Po jej zakończeniu plomby są ponownie zakładane, a w protokole jest umieszczana odpowiednia adnotacja o wykonaniu tej czynności.