Funkcje i budowa overloka

Funkcje i budowa overloka
arsenalwiedzy
Motoryzacja i technologia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy, kto szyje hobbystycznie, zazwyczaj stara się wyposażyć domową pracownię w taki sposób, aby szycie było łatwiejsze, przyjemniejsze i coraz bardziej kreatywne. Dlatego zaraz po zakupieniu odpowiedniej maszyny do szycia, przychodzi kolej na overloka. Wykańczanie modeli za pomocą tego pożytecznego urządzenia sprawia, że końcowy efekt szycia wygląda bardzo estetycznie i profesjonalnie. Nie bez znaczenia jest fakt, że ubranie wykończone w ten sposób nie strzępi się, a wewnętrzne szwy są słabo wyczuwalne i nie przyprawiają noszącego o dyskomfort. 

Czym jest overlok?

Jest to maszyna szwalnicza, za której pomocą można szyć ściegiem owerlokowym. Niektóre modele potrafią dodatkowo naszywać koraliki i równomiernie marszczyć brzeg tkaniny. Jednak głównym zadaniem tego urządzenia jest zabezpieczenie brzegu tkaniny i odcięcie nadmiaru materiału za pomocą wbudowanych noży. W zależności od modelu maszyna tego typu ma czynnych od trzech do pięciu igieł z taką samą ilością prowadzonych nitek. Overloki trzy i czteronitkowe zabezpieczają brzeg tkaniny, tworząc charakterystyczny ścieg porównywalny z łańcuszkiem. Ma on tę zaletę, że świetnie zabezpiecza nitki tkaniny przed wysnuwaniem. Maszyna pięcionitkowa ma dodatkowo poprowadzony ścieg zszywający. Przykładem doskonałych overloków domowych to te ze strony: https://szyj.pl/owerloki/.

Czy overlokiem można zastąpić zwykłą maszynę do szycia?

Niestety nie, albowiem ścieg owerlokowy może być poprowadzony tylko i wyłącznie przy brzegu tkaniny. A to wszystko z powodu noży, które równo obcinają nadmiar materiału. Typowa maszyna do szycia jest w stanie szyć nawet w środku modelu, na przykład przyszywając kieszenie, czy naszywając aplikacje. Dlatego obie maszyny nie mogą być dla siebie alternatywą, za to obie wzajemnie się uzupełniają. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak nauczyć się podstaw malowania?
Jak nauczyć się podstaw malowania?
Malowanie to jedna z najpopularniejszych form artystycznego wyrazu. Takie hobby niesie ze sobą wiele korzyści. Twórczo spędzamy czas wolny, rozwijamy […]
Ostatnie wpisy